MARKÉTA TŮMOVÁ

o mně

logo KRUHY jednoduše_edited.png

jóga jako spojení

Jóga se mi nejprve do života dostávala pomalu a postupně ve vlnách. Snad bych tehdy vše ani jógou nenazývala, ale zpětně se mi všechny ty obrazy skládají jako dílky puzzle, které byly doprovázené zaujetím, touhou a jakýmsi vnitřním naplněním.  Odděleně v různých období mne přitahovalo pochopení života a jeho smyslu, zájem o tělo a hledání metod pro jeho harmonizaci, ájurvéda, fyzické cvičení, jóga (tehdy hlavně fyzická a dynamická), naše vnitřní světy a minulost, která nás ovlivňuje, terapie, meditace i vědecké a východní pohledy na náš vývoj a genetiku… Když jsem zjistila, že jóga v sobě vlastně spojuje všechny úrovně mých zájmů, ještě několik let mi trvalo, než jsem přestala hledat v již pojmenovaných přístupech ten jediný a pravý a začala je vnímat jen jak jinak napsané mapy ke stejnému cíli, přinášející nám vývoj, směrem k celistvosti a spojení.

DSC_7443.jpg

Jóga v mém životě

Když odhlédnu od svých začátku s knihou jógy od Van Lysebetha (z knihovničky mé babičky a maminky)  byla pro mne jóga dlouho dobu hlavně o fyzickém pohybu, který mi dělal dobře a který, pohledem zpátky, vlastně i  masíroval mé sebevědomí. Díky mé vrozené hypermobilitě mi totiž jóga  "šla"..:-) Milovala jsem hatha jógu, kde jsme se snažili své rozsahy zvětšovat a pozice "pilovat", poté přidala rychlé vinjásy, které mne tak bavily a já věřila, že jdu po cestě vývoje a zdraví.  Pak ale mé tělo začalo vysílat první signály, bolavá záda, opakované výrony kotníku, bolesti kolen a kyčlí aj. Až když jsem začala častěji navštěvovat fyzioterapeuty, začala jsem se ptát a zajímat.  Prošla jsem si mnoho fyzioterapeutických stylů, které se nyní i v józe objevují, začala zkoumat hypermobilitu jako takovou, ale začínalo mi být čí dál jasnější, že nemohu zůstat jen v rovině těla. Že tím základním prvkem, který jsem tehdy v józe viděla jen matně, byla vnímavost a uvědomění si vícero rovin našeho já, které jsou propojeny tak, že to možná svou myslí nikdy neuchopím. Že se ale také tomu tajemstvím opředeném poznání mohu otevřít a začít ho víc žít než chápat. A tak se pomalu začala proměňovat má jóga i způsob, jakým jsem ji předávala dál.

 

Hypermobilita se pro mě postupně stala průvodcem, namísto "nepovedného nastavení". Začala jsem jí naslouchat a vnímat souvislosti u sebe i v okolí. Začalo mi docházet, že principy, které jsem se díky ní naučila, nejsou cenné pouze pro hypermobilní jedince, ale mohou být velmi nápomocné pro všechny, žijící v současném, velmi pohyblivém a nestabilním světě.

Začala jsme vnímat, že neexistují špatná nastavení a špatné situace. Že každý kousek našeho života v sobě nese obrovský dar. A je na nás, zda se rozhodneme se s ním spojit, rozvíjet ho a nechat se jím vést. 

DSC_7400.jpg

zkušenosti

logo KRUHY jednoduše_edited.png

Mé největší inspirace a zkušenosti

Speciální a velký dík patří zejména Lucii Königové, která mi byla velkou inspirací a zdrojem mnohých uvědomění na cestě jógy, díky které jsem začala  „vnímat svou vnímavost“, dar nejcennější. 

Dále pak Cecily Milne, jógová učitelka z Kanady, mi byla obrovským podnětem v práci s tělem a propojení funkčního pohybu do jógy. Vytáhla mě z vod složitých přístupů a náhledů a ukázala radost, která plyne z rozvíjení těla díky jednoduchým odděleným pohybům, i to jak je pak skládat do těch velkých a zábavných jógových flow:-)

Drew Humeovi z Kostariky děkuji za jeho dar předávat anatomii tím nejvlídnějším a nejhlubším způsobem, jaký jsem kdy zažila. 

Několik z mých největších inspirací a prožitých vzdělání

Škola osobního rozvoje - roční škola Ájurvédy s Martinou Ziskovou (2011-2012)

Lektorský výcvik:  Česká Akademie Jógy (2015) - velká inspirace Lada Rokosová, Lenka Oravcová, Máša Svobodová

Lektorský výcvik: Jóga jako vědomá cesta (2017-2018) - velká inspirace Lucie Königová, Veronika Švecová, Alice Červinková, Bára Sojková, Jan Burian

Úžasné vedení i mentoring Lucie Königové (2011-2020)

Nejsrdcovější lekce nejsrdečnější Lenky Nezvalové

Seminář Pohyb je život - Petr Růžička - první setkání s metodikou Ida Portala (2018)

Fyzioterapie v józe - Jitka Malá  

Hana Bláhová , fyzioterapie CKP Dobřichovice , osobní  konzultace (2017-2018)

 Somayoga Petra Plašilová, osobní terapie a konzultace (2019-2020)

Yoga Biomechanics - Jules Mitchell, Praha 2018

ONLINE:

Yoga Detour DMO teacher training  online 2019, Cecily Milne, Drew Hume

Jules Mitchel  Hypermobility

Donna Farhi  Psoas

Gene Keys Richard Rudd, online kurz 2020, meditace a samostudium od roku 2017

Alberto Villoldo - Čtyři vhledy, šamanské vědění, 

Jack Kornfield and Tara Brach mindfulness trainings 

Loch Kelly Effortless Mindfulness 

Sam Harris - WakingUp - the best meditation app ever :-)

Richard Miller - IRest

Drew Hume - Introduction to Anatomy and Physiology course

Jóga sdílená

Na svých lekcích sdílím svoji lásku k józe, k sebepoznání a rozvíjení. Mám radost z objevů a pokroků a raduji se z těch vašich. Miluji ty chvíle, kdy se hlava spojí s prožitkem a nám něco nového a cenného „dojde“ nebo se nám podaří zastavit v plnosti okamžiku.  Vnímám svoji roli spíše jako průvodce na cestě k vaší vlastní józe, a tak společně zkoušíme možnosti a nástroje, metody a cvičení, které vám pomáhají propojit se svým středem, se svým vnitřním vedením. Které vám pomáhají odkrývat vaší jedinečnou cestu.

logo KRUHY jednoduše_edited.png
Original on Transparent.png