jemnost
jóga
naše vlastní
JEMNÉ, MĚKKÉ, ŽENSKÉ, FUNKČNÍ
JEMNÉ, MĚKKÉ, ŽENSKÉ, FUNKČNÍ
vyrobit oblečení, které bude opravdu na jógu...:
-
bude měkké a příjemné, ne z umělých vláken
-
bude nám slušet a budeme se v něm cítit krásně a mladě (i když je nám přes 40...)
-
bude dostatečně volné, aby lehce splývalo přes naše milá bříška
-
a zároveň bude držet, když v něm budeme cvičit
-
nebude padat a odhalovat, co nechceme
-
nebude nikde tlačit
-
podpoří místní řemeslo namísto velkoskladů a velkých značek

TĚLO
spojeni
JEDNODUŠE
MYSL
DUŠE
ŽIVOT






„Jednoduchost je pokročilá lekce.“
— Sri Chinmoy indický spisovatel a guru 1931 - 2007
„Nikdy se neměním, jednoduše se jen stávám
více sama sebou.“
Kromě jógy a budhistického učení je mi velkou inspirací i moudrost indiánských šamanů, nebo současný soubor genových klíčů (R.Rudd), neuvěřitelného propojení zákonitostí a moudrosti mnoha systémů do práce vlastní osobní kontemplace, objevující roviny mysli, srdce a vědomí v kvalitách rozdílných vibrací. Zvědomováním si těchto různých kvalit ve svých životech, se postupně naše vnímání proměňuje tou nejniternější a nejosobnější cestou.
sobota 2.října 2021
9:00 - 15:00
sportovní hala KH
Inspirace v podobě tří různých přístupů, tří lektorek. Nabídneme ukázku toho jak vnímáme a jak předáváme jógu my, čím nás samotné obohacuje a jak ji sdílíme. Zároveň chceme akcí zdůraznit jedinečnost každého, učitele, žáka, ale i přístupu nebo praktiky a důležitost vlastního objevování a zakoušení.
Už se moc těším! Na Petru i na Lucii (Jóga Šumava, organizátor akce) a na vás všechny, kdo přijdete!
... trvalo to víc jak rok... ale povedlo se! Máme radost!
A teď je naší záměrem, udělat radost i vám!

první ze série workshopů JEDNODUŠE V POHYBU se bude věnovat jógové rozcvičce. Ukážeme si, jak propojit přístup funkčního pohybu s moudrostí jógy a jak je smysluplně využít pro sebe, s ohledem na své možnosti. Vyzkoušíme si, jak jednoduše můžeme vidět pohyblivost svého těla a jak začlenit pohyb do svých životů postupně, smysluplně a nenásilně. Součástí kurzu budou podklady s jednotlivými inspiračními cviky, díky kterým můžeme v krátkém čase vidět velké pokroky ...:-)
O MNĚ
A pak skoro současně přišly do mého života tři velcí „průvodci“, kteří začali postupně proměňovat a propojovat vše, co jsem do té doby znala.
Funkční vědomý pohyb (Ido Portal, Cecily Milne, Andrea Spina aj.) mě učaroval při práci s fyzickým tělem i vnímavostí samotnou. Poznávání jednotlivých částí těla, aktivního rozsahu, jednoduché a snadné zapojení svalů (které při mé hypermobilitě leckdy raději odpočívaly...:-) ), ale zároveň i mnohem hlubší a snazší práce s mou pozorností a vnímáním. jenž díky odděleným pohybům dostalo dostatek prostoru a přesného zaměření. Mé tělo přestalo bolet a o co víc jsem si s ním tímto způsobem „hrála“, tím více mé vnímání přitahovala mysl a touha nahlédnout do tajů jejího fungování... Našlo si mě nějak samo:-) učení a meditační přístupy , vycházející z tibetského budhismu - tzv. neduální meditace. Loch Kelly, který jí úžasně v této době předává západu ve slovech nám bližších, jí také nazývá "effrotless mindfulness" (bezúsilná... jednoduchá...:-)) Oslovilo mne, Oslovilo mne, jak lze prožívat svou mysl, bez toho aniž bych ji musela potlačovat nebo se v jejích výtvorech ztrácet. A to jak využít tyto naše vlastní prožitky i během dne, nejen na meditačním polštáři, v každodenním životě, nejen na cestě za osvícením.
Průvodcem třetím, nejkomplexnějším, se mi staly Genové klíče, až neuvěřitelné a živé poselství spojené do systému osobní a niterné práce, za jehož zrodem stojí anglický mystik, filosof a básník Richard Rudd. Jeho síla tkví v úžasném propojení zákonitostí a moudrosti mnoha systémů (včetně té jógové) do jednoduché vlastní práce osobní denní kontemplace, která směřuje k poznání a prožití naší dharmy - našeho životního záměru a naplnění.
blog

= naučit se vnímat rozdělené a propojené pohyby jednotlivých úseků naší páteře: krční, hrudní a bederní
-
KRK - krční páteř
-
můžeme pohybovat do všech směrů
-
reaguje na postavení hrudníku i pánve
-
tzv. vyrovnávač
-
-
HRUDNÍK - hrudní páteř
-
může se předklánět, zaklánět, uklánět i rotovat
-
reaguje na postavení pánve
-
často oslaben zatuhnutím lopatek a horních zad i ramenních kloubů
-
-
BEDRA - bederní páteř + PÁNEV
-
pohyb beder přímo napojen na pohyb PÁNVE
-
nejmenší rozsah v rotaci ze všech tří částí
-
často velmi přetížená oblast, kompenzuje nefunkční postavení pánve, nepohyblivé kyčle a svaly nohou, i nepohyblivý hrudník
-
Spojení
Nejsem nějaký obrovský nadšenec sociálních sítí. Mé posty nenajdete každý den, leckdy ani několik týdnů. Mám období, kdy zahořím a baví mě sdílet a mám období, kdy se můj život odehrává jinde, než s foťákem v ruce a v nadšení ukázat vše, co zažívám. Sítě jsou skvělým nástrojem dát ostatním vědět, ale zároveň dokáží budovat falešný obraz a nahrávat porovnávání i pocitům osobní nedostatečnosti. Můžou nám tím být dobrým cvičící polem našich hranic (které jsou u hypermobility, ústředním motivem a tématem). Cvičením jak a kdy jim umět říci ne....
A tak "občas" nashledanou na síti...